V neděli 27. března jsme se vydali za ekumenickou procházku do farního lesa. Naši společnou skupinu tvořilo asi 20 věřících z církve adventistů a ŘK farnosti z České Třebové a ze Semanína a dvě feny. Rozkvetlé již jsou kromě bledulí také jaterníky, prvosenky, lýkovce a raší árony a černé zimolezy.

Malé “f” v nadpisu článku je správně, kromě přírodní rezervace Farský les u Semanína jsme si detailně prošli i farský les (místní Němci mu říkali Kirchenwald), který je součástí již vrácených lesů českotřebovské farnosti a jehož existence název rezervace inspirovala, byť vlastní rezervace leží již mimo církevní půdu. Jak však vidíme na fotografiích, ani farní les (poslední tři fotky) si příliš s rezervací nezadá, jeho přírodní kvality jsou s rezervací srovnatelné. Také navržený management hospodaření s lesem počítá s posilováním ekologických funkcí a jednou se mají prostřednictvím našeho farního lesa propojit všechny stávající místní rezervace: Střelnice, Farský les i Psí kuchyně do jediné. Již dnes má celé území statut “evropsky významné lokality”. Jedním z prvních kroků je přehrazení odvodňovacích příkopů, takže v dalších letech možná bude nezbytné pro projití lesa v jarním aspektu použít gumáky.

David Smyčka

DSCN0721 DSCN0723 DSCN0715 DSCN0703DSCN0732 DSCN0737 DSCN0729